Земля, яку сьогодні називають Волинською областю - це історичні місця, де споконвіку вершилися найважливіші події, часом важкі й трагічні. Така багата подіями доля області не могла не позначитися на зовнішньому вигляді Волині, не залишити слід у вигляді історичних та архітектурних пам'яток, яких тут налічується більше восьмисот.

Історія Волинської області, такою, якою її можна бачити зараз почалася ще в IX столітті, але вперше ці мальовничі краю і родючі землі люди облюбували більше 15 000 років тому. Відомо, що в першому тисячолітті нашої ери тут жили бужани, дуліби і волиняни, що залишили в якості свідчень свого перебування близько 60 археологічних пам'яток - поселень, укріплених городищ і курганних могильників.
У X столітті Волинь входить до складу Київської Русі і впродовж двох століть виконує роль великого західного центру держави. Саме з цих часів дійшли найдавніші пам'ятки Волинської області. У Володимирі-Волинському, вперше згадується в «Повісті временних літ» у 988 році, зберігся Успенський собор - білокам'яний храм середини XII століття, в с. Зимна - найдавніший в країні Святогірський Успенський монастир 1001, що був колись резиденцією самого князя Володимира, дійшли до наших часів і багато інших визначні пам'ятки епохи давньої Київської Русі.
В кінці XII століття Волинь увійшла в Галицько-Волинське князівство, а Володимир-Волинський став столицею новоутвореного князівства, яке проіснувало до кінця XV століття. Всі архітектурні пам'ятки, що дійшли до наших днів з того часу, перерахувати практично неможливо - це численні замки та укріплення, оскільки князівство вело постійні війни з кочівниками, а всередині нього було постійне суперництво литовських, польських та угорських феодалів. Самим знаменитим із замків Волині став Замок князя Любарта в Луцьку XIV століття, чудово зберігся до наших днів. Крім дивно красивих і казкових замків це також безліч культових споруд, таких як Георгіївська церква 1264 року в Любомлі, Миколаївський монастир XIII століття в с. Жидичин та багато інших храми, церкви і монастирі.

Архітектурні краєвиди колишньої столиці князівства Володимира-Волинського, а також теперішнього центру Волині Луцька - це старовинні вулички, безліч замків, садиб, церков та інших пам'яток. Ці міста вважаються найважливішими у Волинській області з точки зору дійшов до нас архітектурної спадщини. Збереглася з XII-XIII століть Василівська церква-ротонда у Володимирі-Волинському не має аналогів у світовій архітектурі, це самобутній пам'ятник древневолинской архітектури, а в складі Святогірського Успенського монастиря знаходиться Троїцька церква середини XV століття і Успенська церква кінця XV століття.

церква Святого Георгія 1898-1900рр. уВолодимирі-Волинському
Архітектурний ансамбль Луцька дійшов до нашого часу з XIV-XVIII століть, в 1985 році в місті було засновано історико-культурний заповідник «Старий Луцьк».

З кінця XVIII століття Волинська область входила до складу Російської імперії, в 1920 році вона знову перейшла до Польщі, потім приєднана до УРСР в 1939 році. У роки Другої світової війни в колишній впродовж всієї своєї історії інтернаціональної Волині розгорнулася справжня міжетнічна війна, істориками названа «Волинської різаниною», про ці трагічні події нагадують численні пам'ятники загиблим у багатьох містах області.
Сучасна Волинська область була утворена лише в 1939 році, а її адміністративним центром стало місто Луцьк - один з найдавніших українських міст.
Сьогодні Волинська область приваблює туристів не тільки своїми численними архітектурними красотами. Багато хто приїжджає сюди щоб помилуватися незвичайними красотами місцевої природи - Шацький національний природний парк є одним з найбільш знаменитих на Україну, його скарб - найглибше озеро в країні Світязь відомо далеко за межами області, а дивовижні Оконські джерела, звані також «волинським чудом», щорічно приїжджають побачити тисячі туристів з інших країн.

На заході області вздовж кордону з Польщею протікає річка Західний Буг, а в північній частині - Прип'ять. Обидві вони славляться своїми мальовничими пейзажами, втім, як і багато інших з більш, ніж 130 річок. Ця прекрасна земля знаменита своїм різноманітним ландшафтом, на якому розташувалися 24 об'єкти природоохоронного фонду загальнодержавного значення, численними лісами, джерелами мінеральних вод, родовищами лікувально-торфових грязей, а також багатьма видами тваринного і рослинного світу, які включені до Червоної книги України, - все це сприятливо впливає на розвиток відпочинку та туризму, завдяки чому Волинська область є улюбленим місцем відпочинку для багатьох тисяч туристів.