Петропавлівський костел
Цікаві цього міста іноді до глибини душі вражають туристів. Зберіг свій зовнішній вигляд з середньовіччя Луцьк може показати і розповісти чимало цікавого, а часом і загадкового, як у випадку зі знаменитим Петропавлівським костелом.
Петропавлівський костел - старовинний кафедральний собор, якому вже майже чотири століття. Італійський архітектор Джакобо Бріано не лише створив проект костелу в стилі бароко для монастиря монахів з єзуїтського ордену, а й особисто керував будівництвом будівлі, яке почалося в 1606, а завершилося в 1639 році.
Особливістю зведеного собору Святих апостолів Петра і Павла, що відрізняє його від інших подібних споруд, став той факт, що будівля розглядалося як частина системи оборони Луцька. Стіни значної товщини, потужні вежі з бійницями і три підземні поверхи робили собор невразливим до будь-яких облог, унікальним з точки зору культової архітектури.
Сучасний вигляд Петропавлівський костьол набув у кінці XVIII століття - після розпаду ордена єзуїтів собор був переданий католицької єпархії, а в 1781 році в ньому сталася пожежа. Місце нової кафедри католицького єпископа піддалося масштабним реставраційним роботам, якими керував архітектор Ю. Уміньскій. Інтер'єр собору був декорований скульптурою, доповнений ліпленням, прикрашений розписами і пілястрами роботи відомих художників Куниця, Вільянов і Прагтля, а фасад будівлі і зовсім придбав абсолютно нову стилістику. Якщо придивитися, можна побачити, що права від парадного входу вежа - чотирикутна, а ліва - восьмикутна - це ще одна родзинка будівлі. Зовнішність Петропавлівського костелу створює найсприятливіше враження. Цьому будинку вдалося зберегти дух старовини - не дивлячись на те, що воно неодноразово реставрувалася, відчувається, що собору вже не одне століття, і це викликає відчуття захоплення, їм так і хочеться милуватися, роздивлятися, вивчати його з одного боку монументальний, а з іншого - легкий і витончений вигляд.
Усередині Петропавлівського костелу, який з 1991 року є чинним католицьким храмом, можна побачити традиційний орган, помилуватися під приглушеним світлом багатим оздобленням інтер'єру, відчути абсолютно дивовижну атмосферу. Тут, після того як в післявоєнний період костел був складом, а потім протягом 11 років - музеєм атеїзму, знову відбуваються літургії і ведуться служби.
Однак, помилувавшись Петропавлівським храмом зовні і зсередини, слід знати, що це ще не все, чим готовий здивувати цей древній собор. У старовинної будівлі є своя загадка - в триповерховому підземелля храму збереглося чимало цікавого, це місце вважається самим таємничим у всьому Луцьку. Спустившись вниз по сходах з розташованої праворуч від парадного входу залізних дверей, можна потрапити в зовсім інший, потойбічний світ. Тут уже кілька десятиліть ведуться розкопки, було знайдено чимало старовинних меблів, посуду і поховань, однак таємниця підземелля так і не була розкрита - звідки тут стільки людських кісток і черепів, ким були ці загиблі під склепіннями храму? Похмурі проходи в усипальниці, залиті водою труни - частина підземелля зараз затоплена - людські останки, все це сподобається любителям гострих відчуттів. Причому, це не підземелля жахів у парку розваг - це історичне місце, реальне, таке, яким його створили не люди, а життя, і відбувалися тут події.
Підземелля отримало статус самої загадкової пам'ятки Луцька, тут можна побачити і дізнатися багато цікавого, отримати яскраві враження, які залишаться з Вами на довгі роки. Петропавлівський костьол в Луцьку - це гарне, унікальне і дивовижне будівництво, вражаюче місце, яке потрібно побачити своїми очима.